Założycielem Tucholskiego Klubu Aikido i prowadzącym zajęcia jest sensei Artemi Mechliński 5 Dan aikido aikikai.
Sensei Mechliński naukę aikido rozpoczął jeszcze na studiach w Bydgoszczy. Po powrocie w rodzinne strony treningi kontynuował w pobliskich Chojnicach, a następnie w Złotowskim Klubie Aikido w Złotowie. Właściwie od samego początku, aż po dzień dzisiejszy Jego głównym nauczycielem jest sensei Marian Wiśniewski Shihan. I to pod jego okiem zdawał na kolejne stopnie uczniowskie KYU oraz zdobywał mistrzowskie pasy DAN. Aikido, jakie nauczane jest w Tucholskim Klubie Aikido jest odzwierciedleniem aikido trenowanym u sensei Wiśniewskiego.
Tucholski Klub Aikido zrzeszony jest w Polskiej Federacji Aikido, która jest największą organizacją aikidoków w Polsce.
Aikido można trenować na wiele sposobów i u różnych Mistrzów. Mimo ewolucji i zmian jakie zachodzą w aikido wszystkie są dobre, piękne i skuteczne z punktu widzenia Sztuki Walki. Naukę warto czerpać z różnych źródeł bez kierowania się zależnościami które nie maja znaczenia. Przynależność do określonej federacji, stowarzyszenia nie jest ważna. Każdy z wielkich mistrzów ma w sobie coś wartościowego co warto przysposobić do swojego warsztatu. Jesteśmy otwarci na każdego nauczyciela i bardzo chętnie uczestniczymy, jako Klub, w seminariach różnych Mistrzów.
Jednak, od kilkunastu lat, odkąd Złotowski Klub Aikido nawiązał współpracę z Iwama Dojo w Japonii naszymi mistrzami i wzorami do naśladowania są:
sensei Hiroshi Isoyama Shihan 8 Dan
oraz Shigemi Inagaki Shihan 8 Dan.
Aikido nauczane w Iwama Dojo jest systemem technik aikido w niezmienionej formie i kształcie takim jakim nauczał O’sensei Ueshiba. Dzięki współpracy jaka nawiązała się między Złotowskim Klubem Aikido i Iwama Dojo sensei Wiśniewski systematycznie organizuje Letnie Obozy Aikido i seminaria którego gośćmi i prowadzącymi treningi są: wcześniej – sensei Hiroshi Isoyama Shihan , a obecnie – sensei Shigemi Inagaki Shihan. W czasie owych obozów i staży w Złotowie powiewają flagi uczestników z państw z niemal całego świata. Niemiec, Hiszpanii, Szwecji, Holandii, Ukrainy, Litwy, a nawet Stanów Zjednoczonych Ameryki i wielu, wielu innych.
Jednak, sensei Wiśniewski nie poprzestaje tylko na zapraszaniu do Złotowa mistrzów z Japonii ale również sam podróżuje do Iwama Dojo by z grupką instruktorów i uczniów uzupełniać nauki w miejscu, które uważane jest za kolebkę światowego aikido. Dzięki tym podróżom wiedza przekazywana jest na kolejne pokolenia ćwiczących a duch aikido i przekaz O’sensei Ueshiby nie zostanie zapomniany.