Menu
Słów pare o Aikido
1. CZYM JEST AIKIDO

2. ETYKIETA TUCHOLSKIEGO KLUBU AIKIDO

    a. PIERWSZY TRENING

    b. INNE ZASADY

    c. ETYKIETA DLA ODWIEDZAJĄCYCH DOJO

3. AIKIDO I DZIECI

4. PFACZYM JEST AIKIDO

     Jeżeli weźmiemy pod uwagę praktyczne zastosowanie, to aikido jest ciekawą metodą samoobrony przed wszystkimi atakami. Jest skuteczne w obronie zarówno przed jednym napastnikiem, jak i większą ich liczbą.Podstawę obrony w aikido stanowi zejście z linii ataku, zwrot lub całkowity obrót ciała. Siła przeciwnika jest obracana przeciwko agresorowi. W technikach wykorzystuje się dźwignie i rzuty. Aikido to szkoła reakcji. Dlatego powtarzanie określonych ruchów ma doprowadzić do tego, by zapadły one głęboko w naszej psychice. W razie zagrożenia proces obrony powinien przebiegać automatycznie, zgodnie z wyuczonymi zasadami. Aikido jest poświęcone tylko i wyłącznie etycznej obronie przed nie sprowokowanym atakiem, w aikido pojęcie agresji i ataku nie istnieje. Stąd w tej sztuce walki nie organizuje się zawodów sportowych - celem obu zawodników byłaby tylko obrona. Brak rywalizacji i dążenia do jak najlepszego wyniku ogranicza ilość kontuzji tak częstych we współczesnym sporcie. Dzięki temu istnieje możliwość uczestniczenia w treningach przez wiele lat. Z powyższych słów wynika nowy aspekt tej sztuki walki. Aikido można wykorzystywać jako specyficzną metodę wychowawczą i dyscyplinę propagującą zdrowie. Obok takich pojęć jak sztuka walki, sprawność, skuteczność, samoobrona istnieją także inne, jak: szacunek, spotkanie z inną osobą, cierpliwość i samodoskonalenie. Specyfiką aikido jest to, że uprawiać je może każdy. Nie ma znaczenia wiek, płeć czy kondycja i sprawność. Wybitnie defensywny charakter tej sztuki oraz metody treningowe nie wpływają na rozwój agresji. Aikido oferuje zaspokojenie naturalnej potrzeby ruchu, poprawia kondycję, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Jest to aktywna forma spędzania czasu przy jednoczesnym nabieraniu umiejętności samoobrony oraz relaksu psychicznego, co we współczesnym świecie nie jest bez znaczenia.


ETYKIETA TUCHOLSKIEGO KLUBU AIKIDO

     Etykieta dojo nie jest formą okazywania uwielbienia dla instruktora lub Aikido - jest tylko zbiorem zasad ułatwiających studiowanie i praktykowanie Aikido. Postępując wg zasad etykiety okazuje się szacunek dla twórcy Aikido - Morihei Ueshiby, swojego instruktora, wszystkich ćwiczących a także dla samego siebie. Zapamiętaj ZŁOTĄ ZASADĘ: jeśli czegoś nie wiesz, zapytaj instruktora.

PIERWSZY TRENING

1. Przed rozpoczęciem zajęć poinformuj instruktora o tym, że będziesz ćwiczyć po raz pierwszy. W ten sposób instruktor zwróci na Ciebie specjalną uwagę podczas treningu i wytłumaczy podstawowe elementy aikido.
2. Poinformuj instruktora o ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonywania ćwiczeń, technik. Jeśli miałeś wcześniej kontuzje albo problemy zdrowotne, instruktor musi o tym wiedzieć.
3. Najważniejszą osobą na treningu jest instruktor - podczas zajęć jest on odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich ćwiczących. Dlatego należy wykonywać wszystkie jego polecenia (wyjątek - punkt 2).
4. Najlepszym strojem do ćwiczeń jest keikogi - specjalny biały strój do ćwiczeń składający się z bluzy, spodni oraz pasa. Jeżeli nie posiadasz keikogi wystarczą długie spodnie dresowe oraz t-shirt.
5. Przed treningiem zdejmij wszelką biżuterię oraz zegarek. W ten sposób chronisz siebie i innych od drobnych urazów.
6. Na macie ćwiczymy na boso. Możesz jednak ćwiczyć w białych skarpetkach albo specjalnych butach typu "baletki".
7. Idąc z szatni na matę lub udając się do toalety, załóż laczki (zori). Czystość maty zależy również od Ciebie.
8. Staraj się krótko obcinać paznokcie, aby nie podrapać swojego partnera.
9. Przed wejściem na matę wyłącz telefon komórkowy. Jeżeli jednak zapomniałeś o tym i Twój telefon zadzwoni, wyłącz go bez odbierania.
10. Jeśli wchodzisz lub wychodzisz z dojo obróć się twarzą w stronę kamiza (ściana honorowa najczęściej z potretem O'Sensei) i ukłoń się. Kłaniając się pozdrawiasz wszystkich ćwiczących w dojo.
11. Przed treningiem uczniowie siadają w seiza przed instruktorem w jednym lub kilku rzędach - najwyżsi stopniem od lewej strony instruktora, a po Twojej prawej stronie.
12. W momencie wejścia instruktora na matę powinna panować cisza.
13. Na początku treningu student najwyższy stopniem nakazuje Sensei Rei - ukłon w stronę instruktora. Po tym kłaniają się pozostali uczniowie mówiąc "Onegai Shimasu!".
14. Pierwszym elementem treningu jest rozgrzewka - wykonuj tylko te ćwiczenia, które prezentuje instruktor.
15. Najlepszą atmosferą do studiowania Aikido jest cisza. Dlatego nie rozmawiaj w czasie, kiedy instruktor prezentuje techniki, a podczas ćwiczeń z partnerem ogranicz swoje rozmowy do minimum.
16. Rozpoczynając i kończąc ćwiczenie zawsze ukłoń się swojemu partnerowi - w ten sposób dziękujesz mu za wspólne ćwiczenie.
17. Gdy instruktor przerywa ćwiczenia by pokazać nowa technikę, usiądź jak najszybciej w seiza lub "po turecku". Po wyjaśnieniach podziękuj ukłonem i wróć do ćwiczeń.
18. Aby zwrócić uwagę instruktora, ukłoń mu się. Po wyjaśnieniach instruktora, podziękuj ukłonem.
19. Nie jedz ani nie żuj gumy podczas zajęć.

INNE ZASADY

1. Zwracając się do nauczyciela należy zawsze używać zwrotu "Sensei" - mistrz, instruktor, nauczyciel.
2. Od Ciebie zależy bezpieczeństwo partnera i otaczających was ćwiczących. Patrz gdzie rzucasz. Dźwignie zakładaj z wyczuciem. Pamiętaj, że Ty też będziesz uke.
3. Jeśli spóźniłeś się na zajęcia, poczekaj z boku maty na zgodę instruktora na wejście na matę.
4. Każdy wypadek należy natychmiast zgłosić instruktorowi.
5. Dbaj o czystość dojo - jeśli zobaczysz jakieś śmieci na macie usuń je od razu.
6. Jeżeli nie wiesz jak wykonać jakąś technikę, poproś instruktora o wyjaśnienia - podejdź do niego, ukłoń się w pozycji tachi i zadaj pytanie. Nie krzycz z daleka i nie machaj ręką.
7. W przypadku kiedy chcesz opuścić dojo przed skończeniem treningu albo np. wyjść do toalety powiadom o tym instruktora.
8. Jeśli instruktor pokazuje część techniki, nie wykonuj jej całej sądząc, że wiesz co będzie następne.
9. Gdy zostaniesz wywołany na środek przez instruktora krzyknij HAI!, ukłoń się i wystąp na środek. Po skończeniu demonstracji podziękuj senseiowi i wróć na miejsce.
10. Jeśli nie wiesz jak się zachować w danej sytuacji zapytaj się instruktora lub starszego ucznia.
11. Kiedy w dojo nie ma instruktora należy słuchać poleceń ucznia najstarszego stopniem.
12. Jeśli Twoje kimono wymaga poprawy ukłoń się partnerowi, przejdź na skraj maty i popraw je.
13. Kiedy nie zgadzasz się z partnerem w kwestii wykonania jakiejś techniki zapytaj o nią instruktora. Nie siłuj się.
14. Jeśli chcesz ćwiczyć inną technikę poproś o zgodę nauczyciela. 15. Jeśli organizacja dojo wymaga specjalnych przygotowań, zawsze pomagaj przy rozkładaniu, składaniu i czyszczeniu maty. Jest to honor i zaszczytny obowiązek każdego ucznia.
16. Nie porównuj instruktorów - każdy z nich ma coś wyjątkowego do przekazania. Od Ciebie zależy czy to odkryjesz.
17. Trenując w innym dojo zawsze zapoznaj się z jego zasadami. Pamiętaj, że Twoje zachowanie zawsze rzutuje na Twoje własne dojo. Jesteś wizytówką Twojego dojo.

ETYKIETA DLA ODWIEDZAJĄCYCH DOJO

1. Jeśli nie przyszedłeś do dojo poćwiczyć, a tylko popatrzeć, usiądź na widowni i w milczeniu obserwuj ćwiczących.
2. Na matę można wejść tylko boso - zabronione jest wchodzenie w butach lub w klapkach.
3. Przed wejściem do dojo wyłącz telefon komórkowy. Jeśli musisz rozmawiać, uczyń to na zewnątrz sali.
4. Podczas treningu nie komentuj zachowań instruktora lub ćwiczących.
5. Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć, poproś instruktora o wyjaśnienia.
6. Nie przeszkadzaj w żaden sposób ćwiczącym na macie.

prawa autorskie www.aikido-poznan.pl serdeczne dzięki :)AIKIDO I DZIECI

      Dzisiejsze systemy sztuk walki nawiązują w istotny sposób do współczesnej psychologii i pedagogiki, uczą zachowania stanowczego, ale łagodnego, dobrych manier w połączeniu z pełną kontrolą swojego zachowania. W aikido szczególny nacisk kładzie się na nieagresywne zachowanie, a obrona w sytuacji koniecznej zawiera strategię naturalnego wykorzystania ataku przeciwnika i obróceniu go przeciwko niemu. Przy większości klubów aikido w naszym kraju powstają mniejsze lub większe sekcje dziecięce. Podczas ćwiczeń z dziećmi buduje się osobowość młodego człowieka zdolną do racjonalnego działania. Dzięki treningowi odbywającemu się w miłej i pogodnej atmosferze dziecko nie nabywa złych i agresywnych nawyków. Uczy się w zamian panowania nad własnymi odruchami, koordynacji ruchów, swobody w ćwiczeniach z partnerem oraz przewidywania skutków działania własnego i innych. Metoda treningowa aikido przy wielkiej dbałości o psychikę dziecka nie pozostawia również w tyle jego rozwoju fizycznego. Uwzględnia ona właściwości korektywne i kompensujące wielu ćwiczeń stosowanych na zajęciach. Pady i przewroty, które są stałym elementem technicznym, dają dzieciom zarówno możliwość wyzwolenia zasobów energii jak i wykształcenia nawyków ruchowych mających zastosowanie w sytuacjach występujących poza salą treningową. Zajęcia aikido dla dzieci w istotny sposób różnią się od zajęć dla dorosłych. Przede wszystkim największą uwagę przywiązuje się do bezpieczeństwa. W treningach z najmłodszymi nie stosuje się takich elementów obciążających jak na przykład dźwignie na stawy, wysokie rzuty itp. Ponadto w pracy z dziećmi stosuje się zasadę "nauki przez zabawę". W czasie treningu organizuje się wiele zabaw ruchowych, w których aikido jest tylko jednym z elementów
Na podstawie Biuletynu PFA wydanego z okazji 20-lecia Polskiej Federacji Aikido.POLSKA FEDERACJA AIKIDO (PFA)

     Polska Federacja Aikido powstała 01.08.1990 roku. W tym dniu Sąd Wojewódzki w Warszawie wpisał naszą organizację do rejestru stowarzyszeń pod numerem RSt7"B". Federacja była formalną kontynuacją wcześniejszej organizacji zwanej Aikikai Polska, której kilkukrotne próby rejestracji w latach 80-tych spotkały się z odmową ówczesnych władz. Członkami założycielami Federacji było kilka klubów (m.in. z Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry, Nowego Sącza, Opola), a w skład pierwszego Zarządu weszli: Andrzej Sobolewski (prezes), Bogdan Rumas (wiceprezes), Witold Kirmiel (wiceprezes), Jerzy Pomianowski (sekretarz generalny) i Antoni Chełkowski (skarbnik). Federacja kontynuowała, nawiązane wcześniej , kontakty ze Światowym Centrum Aikido w Tokio oraz Międzynarodową Federacją Aikido. Wyrazem dobrej współpracy i uznania dla obranej przez nas drogi rozwoju było oficjalne uznanie przez Aikikai Fundation (Światowe Centrum Aikido) 01.12.1991 roku Polskiej Federacji Aikido, jako jedynej organizacji krajowej reprezentującej w Polsce aikido ustanowione przez Morihei Ueshibę. Naturalnym następstwem tego faktu było przyjęcie PFA do Międzynarodowej Federacji Aikido. Miało to miejsce w czasie VI Kongresu tej organizacji, który odbył się w Taipei w dniach 30.09.-04.10.1992. W marcu 2002 roku odbyło się Walne Zgromadzenie PFA, podczas którego wyznaczone zostały główne kierunki działań federacji na lata 2002-2006. Zgromadzenie dokonało też istotnych zmian w statucie federacji tworząc m.in. funkcję Prezydenta PFA, który ma zadania ogólno-koordynacyjne reprezentując PFA wobec urzędów i instytucji administracyjnych oraz w kontaktach międzynarodowych. Za całość spraw bieżących PFA odpowiada Zarząd Główny.

Prezydent

Jerzy Pomianowski

Zarząd PFA

Wojciech Brożyński - Prezes
Barbara Chrabąszczewska - Wiceprezes
Jerzy Sapiela - Wiceprezes
Marian Wiśniewski - Sekretarz
Paweł Zdunowski - Skarbnik

Rada Techniczna

Roman Hoffmann (6 dan)
Jerzy Pomianowski (6 dan)
Marian Wiśniewski (5 dan)
Jerzy Sapiela (5 dan)
Paweł Bernaś (5 dan)
Robert J. Krac (5 dan)

Komisja Rewizyjna

Waldemar Giersz, Przewodniczący
Roman Widawski

Sąd koleżeński

Przemysław Gawroński - Przewodniczący
Magdalena Ciepielewska
Antoni Płoński